Bordeaux (Francie)

Bordeaux

Pont de pierre

Pont de pierre

Město na řece Garonne je známé především díky vínu. Hrozny, jejichž úpravou vzniká oblíbený lahodný mok, se zásluhou Římanů v krajině v okolí Bordeaux pěstují od prvního století našeho letopočtu a i v současnosti zásadním dílem přispívají k tvorbě bohatství v celém departmentu Gironde. Patříte-li ke ctitelům nápoje, v němž se dle prastarého přísloví údajně nalézá pravda, jistě byste se měli alespoň jednou za život do posvátné oblasti všech vinařů vypravit. Nebudete litovat a návštěva Bordeaux zanechá ve vaší cestovatelské paměti příjemnou vzpomínku.

Francie - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 7.8.2020 16:35

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://francie.tripzone.cz

Poloha

Poloha: západní Francie, region Aquitaine, město leží na řece Garonne v blízkosti jejího ústí do Atlantického oceánu

Souřadnice: 44° 50' 11" SŠ, 0° 35' 26" ZD

Plocha: 1 057 km2


Obyvatelstvo

Populace: 805 000

Bordeaux - poloha na mapě

Bordeaux - Zajímavosti, památky

V průběhu dvou a čtvrt milénia tlačili na území dnešního Bordeaux kupředu káru dějin Keltové, Římané, Frankové, Angličané a samozřejmě Francouzi. Největšího rozkvětu dosáhlo město v osmnáctém století, kdy bylo přestavěno či nově vzniklo mnoho staveb, čímž se značně proměnil celkový urbanistický výraz Bordeaux.

Pohled na město

Pohled na město

Na Bordeaux je krom jiného sympatické, že většina památek se nalézá na relativně malé ploše a téměř všechny pozoruhodnosti jsou tak pohodlně dostupné pěšky. Nejznámější sakrální stavbou Bordeaux je katedrála sv. Ondřeje, z jejíž zvonice se nabízí úchvatný rozhled po okolí. Budování chrámu započalo ve třináctém století a ustalo ve století patnáctém. Když se vydáme od katedrály směrem na sever, zhruba po pěti stech metrech minete neoklasicistní budovu divadla Grand Théatre a budete-li pokračovat, za dalšího půl kilometru dojdete k Place des Quinconces, jednomu z největších evropských náměstí, na kterém stojí Monument des Girondins, připomínající oběti Francouzské revoluce z řad girondistů. Ani ne dvě stě metrů od náměstí se nachází park Jardin Public s neobyčejně pestrou a zajímavou flórou. Pokud si udržíte nastolený severní kurz, vaše kroky povedou do části města jménem Chartrons, kde si bohatí obchodníci s vínem stavěli svá sídla. V dnešní době zde naleznete mnoho obchodů, restaurací a barů, takže neváhejte a zajděte do některého z podniků nejen na skleničku vína, ale rovněž proto, abyste okusili speciality lahodné místní kuchyně.

Bordeaux je známé i díky svým muzeím a není proto možné alespoň některá z nich nezmínit. Ten, kdo se vypraví do Musée des Beaux Arts, zůstane stát v němém úžasu nad sbírkou obrazů ze šestnáctého až dvacátého století, jež obsahuje mimo jiné díla takových mistrů, jakými byli Rubens, Renoir či Kokoschka. Zážitek jiného druhu vám zas připraví Musée d'Aquitaine, mapující historii celého regionu. Své znalosti současného umění můžete rozšířit návštěvou Musée d'Art Contemporain.


Bordeaux - Doprava

Bordeaux – Mérignac Airport leží na západním okraji města, zhruba deset kilometrů od centra. Disponuje dvěma terminály, v nichž na cestující čekají restaurace, bary, obchody, bankomaty a autopůjčovny. Pokud nemáte v plánu vypůjčení vozu a pro přesun do města hodláte využít hromadnou dopravu, využijte Jet'Bus jezdící z letiště do centra v pětačtyřicetiminutových intervalech. Cesta trvá zhruba tři čtvrtě hodiny, v závislosti na aktuální dopravní situaci, a jednosměrná jízdenka stojí 7 EUR, zpáteční pak 12 EUR. Další způsob přepravy do města představuje taxi.


Bordeaux - Ubytování

Vinice v okolí Bordeaux

Vinice v okolí Bordeaux

V metropoli vinařství na vás čeká široká nabídka ubytovacích kapacit, od nejskromnějších až po honosné luxusní hotely s vlastním skvěle zásobeným vinným sklepem. V pětihvězdičkovém hotelu se může cena zaplacená za noc přehoupnout přes 250 EUR na osobu. Dvouhvězdičkový hotel obstaráte za cenu od 80 EUR a nejlevnější ubytování v Bordeaux poskytují menší a v jednoduchém stylu zařízené hotýlky, kde vás nechají přespat už od 35 EUR na osobu za noc.

 
Publikováno: 22.12.2010
Aktualizováno: 28.11.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Bordeaux

27.06.2015 10:11 Helena Švarcová
---.36.broadband2.iol.cz

Prosím o info, od kterého terminálu jezdu Jet Bus.Děkuji

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist