Korsika (Francie)

Korsika

Západ slunce na Korsice

Západ slunce na Korsice

Napoleonovo rodiště a čtvrtý největší ostrov Středozemního moře patří díky svým prosluněným plážím, zachovalým historickým městečkům a rozmanité krajině vzpínající se od mořských břehů až do hornatého vnitrozemí s vrcholky přesahujícími 2 500 m.n.m k vyhledávaným letoviskům, a to jak mezi vyznavači odpočinkové dovolené strávené na vyhřáté pláži pod slunečníkem, tak mezi těmi turisty, kteří dávají přednost aktivnějšímu prožívání drahocenných dnů volna. Ať už jste upečeni z jednoho či druhého typu cestovatelského těsta, půvabná Korsika vás jistě zaujme.

Francie - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 7.8.2020 16:35

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://francie.tripzone.cz

Poloha

Poloha: ostrov ve Středozemním moři ležící 170 km jihovýchodně od Francie, 90 km západně od Itálie a 11 km severně od Sardinie

Souřadnice: 42° 2' sš, 9° 0' vd

Korsika - poloha na mapě

Korsika - Zajímavosti, památky

Ajaccio, přístav

Ajaccio, přístav

Ostrov je administrativně rozdělen do dvou departementů – Severní a Jižní Korsika. Hlavním korsickým městem je Ajaccio, ležící v departementu Jižní Korsika. Šedesátitisícová metropole na západním pobřeží ostrova je místem, kde přišel 15. srpna 1769 na svět Napoleon Bonaparte. Napoleonův rodný dům slouží jako muzeum a zdaleka není jedinou vzpomínkou na slavného vojevůdce a politika, se kterou se v Ajacciu setkáte. Známého rodáka dále připomíná například několik soch. Ctitelé umění nechť se vypraví do Musée Fesch, ve kterém se jim k obdivování nabízí  mimo jiné díla Rafaela Santiho a Sandra Botticelliho. Vzpomeňme i nejvýznamnější sakrální stavbu, a sice katedrálu Notre-Dame-de-l'Assomption d'Ajaccio. Určitě se nezapomeňte projít po pobřežní promenádě lemované palmami a stravte několik příjemných chvil v některé z kaváren. Na úplném jihu ostrova pak nalezneme městečko Bonifacio, vybudované na útesech tyčících se nad mořem, které turisty uchvacuje především svou citadelou a dalšími zachovalými stavbami v historickém centru. Na opačné straně ostrova, tedy na severu, leží Bastia, druhé největší město. Většina pozoruhodných památek, jako třeba kostel Saint Jean-Baptiste, se nachází v okolí přístavu.

Souostroví Lavezzi

Souostroví Lavezzi

I přes zajímavá a na památky bohatá města je přece jen největší korsickou vábničkou na turisty moře. Za účelem strávení dovolené na břehu pod slunečníkem je nejlepší se na Korsiku vypravit v období od června do září. Na ostrově najdeme více než dvě stě rozmanitých pláží, od malých, ukrytých ve skalnatých zálivech, přes oblázkové, až po exkluzivní a prostorné, tvořené jemným bílým pískem. Korsika nabízí jak rušná a plážovými povaleči zaplněná letoviska s širokou nabídkou všemožných aktivit, tak poklidnější rezorty stran hlavního zájmu většiny turistů. V okolí pláží je přirozeně soustředěna více či méně pestrá nabídka aktivit, takže máte-li chuť, můžete se oddávat vodním sportům, jako třeba šnorchlování, potápění a surfování. Až přestanou paprsky hřát, přesuňte se z pláže do některé z blízkých restaurací a barů a nad sklenicí vína sledujte, kterak slunko pozvolna mizí za horizontem tvořeným mořskou hladinou.

Do kontaktu s posledním korsickým lákadlem, které představuje rozmanitá, takřka panenská krajina a v ní rostoucí bujná flóra a pobíhající fauna, se dostanete v případě, že z pobřežních oblastí vyrazíte vstříc dobrodružství do vnitrozemí. Ostrov je protkán turistickými trasami různých obtížností a záleží pouze na vašem odhodlání a schopnostech, jestli absolvujete lehčí procházku, nebo si stanovíte vyšší cíle a vydáte se k horským jezerům, neřkuli rovnou odvážně vystoupáte až k vrcholkům hor.

 
Publikováno: 22.12.2010
Aktualizováno: 15.02.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Korsika

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist