Marseille (Francie)

Marseille

Starý přístav v Marseille

Starý přístav v Marseille

Nejvýznamnější francouzský přístav ve Středomoří byl díky své strategicky výhodné pozici od nepaměti předurčen k tomu stát se velmi důležitým městem. Právě ke zdejším břehům totiž v dávných dobách směřovaly lodě z oblastí severní Afriky i odjinud a složení obyvatelstva této bohaté přístavní metropole bylo značně pestré. Rozmanitá skladba populace je pro hlavní město regionu Provence-Alpes-Cote d'Azur charakteristická i v dnešních dnech, stejně tak jako všechny klady a zápory, které z tohoto faktu vyplývají.

Francie - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 7.8.2020 16:35

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://francie.tripzone.cz

Poloha

Poloha: jižní Francie, region Provence-Alpes-Cote d'Azur, město leží na březích Středozemního moře

Souřadnice: 43° 18' SŠ, 5° 23' VD

Plocha: 1 290 km2


Obyvatelstvo

Populace: 1 418 481

Marseille - poloha na mapě

Marseille - Zajímavosti, památky

Bazilika Notre-Dame de la Garde

Bazilika Notre-Dame de la Garde

Marseille má opravdu dlouhou a na události štědrou historii, takže není divu, že se zde nalézá velké množství pamětihodností, jež stojí za zhlédnutí a jejichž případné opomenutí byste si vyčítali ještě dlouho po návratu zpět domů. Jednou z mnoha takových památek je kupříkladu chrám Notre Dame de la Garde, nacházející se na nejvyšším místě Marseille a skýtající proto ten nejkrásnější výhled na celý přístav. Bazilika byla postavena v 19. století, vnitřní výzdoba sestává z mozaik a na vrcholku její věže stojí socha Panny Marie, jež bdí nad bezpečím všech rybářských lodí. Centrum města tvoří Vieux Port, neboli Starý přístav, ve kterém kotví na tři tisíce lodí. Hlavní přístavní ulice se jmenují Quai de Rive Neuve a Quai du Port. V druhé jmenované se nalézá budova radnice, neboli Hotel de Ville. Od přístavu směrem dále do vnitrozemí vybíhá La Canebiére, nejznámější třída v Marseille. V okolí přístaviště je nespočet restaurací a hospůdek, takže nezapomeňte dopřát potěšení svým chuťovým buňkám a ochutnejte znamenité pokrmy z rybího masa či některou z dalších specialit.

Co by kamenem dohodil se na sever od přístavu nachází Le Panier, nejstarší městská čtvrť, tvořená spletí úzkých uliček. Povedou-li vaše kroky jižním směrem od přístaviště, jistě narazíte na Abbaye de Saint Victor, tedy opatství sv. Viktora, které bylo založeno v pátém století na místě posledního odpočinku mučedníka svatého Viktora. Návštěva zdejší krypty byste si neměli nechat ujít.

Pevnost na ostrově If (Château d'If)

Pevnost na ostrově If (Château d'If)

Lehce stranou od městského centra, na malém ostrůvku vzdáleném zhruba půldruhého kilometru východně od pobřeží se nalézá stroze vyhlížející pevnost If, proslulé vezení, ve kterém dlel nebohý Edmond Dantés, hlavní postava Dumasova literárního počinu Hrabě Monte Christo. Máte-li zájem prozkoumat místo Dantésova nedobrovolného čtrnáct let trvajícího pobytu, lodě směřující k pevnosti vyplouvají pravidelně ze Starého přístavu.


Milovníci výtvarného umění nemohou opomenout návštěvu Musée Cantini, jež se honosí sbírkou děl malířských titánů dvacátého století jako například Picasso, Bacon a Miró. V impozantním paláci Longchamp mohou návštěvníci nahlédnout do sbírek Musée d'Histoire Naturelle a Musée des Beaux Arts, tedy přírodovědeckého muzea a muzea výtvarného umění.

Obyvatelé Marseille jsou rovněž velmi hrdí na svůj fotbalový klub Olympique de Marseille, hrající domácí zápasy na šedesátitisícovém State Vélodrome. Pokud patříte mezi fotbalové fanoušky a zajímá vás minulost známého klubu, který svého času vládl celé Evropě a jehož dres oblékali mimo jiných Didier Drogba či Franck Ribéry, možná navštívíte Musée de l'OM.


Marseille - Doprava

Marseille Provence Airport leží necelých třicet kilometrů severozápadním směrem od města. Poskytované služby jsou standardní, můžete tedy počítat s obchody, restauracemi, hotely, bankomatem a úschovnou zavazadel. Pro přesun z letiště do centra můžete využít autobus či vlak, u obou dopravních prostředků nebude cesta trvat déle než 25 minut. Jízda busem vás přijde na 8,50 EUR, pokud se rozhodnete pro železnici, zaplatíte 4,30 EUR. Taxíkem se do centra dostanete zhruba za 50 EUR. Pokud se chcete po Marseille a okolí pohybovat na vlastní pěst, vězte, že na Marseille Provence Airport sídlí sedm autopůjčoven z jejichž nabídky si jistě vyberete.


Marseille - Ubytování

Marseilleská radnice

Marseilleská radnice

Marseille na svém území předkládá turistům pestrou nabídku ubytovacích kapacit ve všech cenových kategoriích. Částka zaplacená za nocleh v těch nejluxusnějších marseilleských hotelích přesahuje 200 EUR na osobu. V dvouhvězdičkovém hotelu vás nechají složit hlavu za cenu od 70 EUR za noc. Ten, kdo hledá nejlevnější ubytování v Marseille, jej pravděpodobně nalezne v některém ze skromných hotýlků či hostelů, kde můžete v samostatném pokoji pobývat za cenu od 30 EUR.

 
Publikováno: 22.12.2010
Aktualizováno: 18.02.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Marseille

30.08.2015 10:48 Adolf
193.165.24---

Obě časti města spojovala takova zavěsna pramice nd tim starýým přistavem,na těch fotkach mi chybi už tam neni?

09.03.2013 19:33 David
---.fbx.proxad.net

opicaku je tadyhafo jinak pekny mesto moc kriminality

18.08.2012 22:25 anavicz
85.207.46---

nejkrásnější město,které jsme navštívili a měli tu možnost strávit u kamarádky týden ne , jako turisté ... Milujeme Marseille

21.06.2012 19:38 Mirka
---.jmnet.cz

Kdepak dobře nakoupit kosmetiku a textil?

07.10.2011 19:11 redakce TripZone
195.39.100---

V Marseille si můžete zakoupit City Pass, jednodenní za 22 eur a dvoudenní za 29 eur. V ceně této karty máte veškerou hromadnou dopravu ve městě a dále také vstupy do většiny turistických atrakcí a také na plavbu lodí k hradu If.

07.10.2011 17:44 Vladimír
---.10.broadband16.iol.cz

Lze v Marseille zakoupit vicedenní jízdenku na dopravu ve městě-metro,bus,atd?Děkuji.W.

01.10.2011 17:38 Josef
---.59.48.77.static.gemnet.cz

Až sejdete s kopce od baziliky Notre-Dame de la Garde,vrátíte se z ostrova If,zajděte do starého města a prožijte nákup nějaké maličkosti.Se smlouváním a všemi milými projevy při nákupu.Kupte si něco a uvidíte!Nebudete litovat.Litovat budete doma,když nekoupíte.

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist