Paříž (Francie)

Paříž

Eiffelova věž

Eiffelova věž

Hlavní a největší město Francie patří k turisticky nejvíce vyhledávaným oblastem naší planety. Svým nezpochybnitelným půvabem a množstvím jedinečných památek jistě okouzlí i vás. Pokud se rozhodnete strávit v této čarokrásné metropoli dovolenou, určitě nebudete svého rozhodnutí litovat a ještě dlouho po návratu domů budete vzpomínat na neopakovatelnou atmosféru, kterou je magické město rozkládající se při březích řeky Seiny prodchnuto.

Francie - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 7.8.2020 16:35

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://francie.tripzone.cz

Poloha

Poloha: severní Francie, region Ile-de-France, městem protéká řeka Seina

Souřadnice: 48° 52' SŠ, 2° 20' VD

Plocha: 2 723 km2


Obyvatelstvo

Populace: 10 142 983

Paříž - poloha na mapě

Paříž - Zajímavosti, památky

Známý hudební skladatel Frédéric Chopin, který v Paříži strávil významnou část života, ve své době prohlásil: „Paříž je všechno, co chceš“. Každý, kdo navštívil město nad Seinou asi potvrdí, že slova polského skladatele neztratila ani po více než 160 letech od jejich vyřčení svou aktuálnost. Pojďme tedy na následujících řádcích stručně upozornit na některé pařížské jedinečnosti, které by neměly žádnému turistovi zůstat utajeny.

Vítězný oblouk na Champs-Élysées

Vítězný oblouk na Champs-Élysées

Asi nejznámějším pařížským monumentem je Eiffelova věž, nesoucí jméno svého architekta, postavená ku příležitosti Světové výstavy v roce 1889. Jak už to u významných počinů bývá obvyklé, v době svého vzniku budila věž velké kontroverze a nejeden Pařížan proti ní protestoval. Nejvýznamnější pařížskou sakrální stavbou je na ostrově uprostřed Seiny postavená úchvatná raně gotická katedrála Notre Dame. Další pařížský chrám, v netradičním novorománsko-byzantském slohu postavená bazilika Sacré Coeur, leží na vrchu Montmartre, odkud se naskýtá překrásný pohled na celé město. Ve čtvrti Montmartre nás ještě čeká množství výtvarníků, tvořících svá díla přímo na ulici, a za pozornost také stojí legendární kabaret Moulin Rouge. Když se vrátíme zpět do centra, musíme navštívit Vítězný oblouk, který nechal vybudovat Napoleon Bonaparte. Od Vítězného oblouku se do okolí paprskovitě rozbíhá dvanáct širokých bulvárů, jedním z nich je i známý Champs Elysées. Vyrazíme-li po Elysejských polích kupředu a necháme Vítězný oblouk za zády, přejdeme Place de Concorde a doputujeme až k muzeu Louvre. V prostorách jednoho z nejpůsobivějších světových muzeí můžeme v klidu obdivovat Monu Lisu a jiné skvostné exponáty. Jestliže je vaším koníčkem vojenská historie, nemůžete vynechat prohlídku Invalidovny, kde jsou pochováni někteří z největších válečných hrdinů Francie, včetně Napoleona Bonaparte.

Zámek Versailles v okolí Paříže

Zámek Versailles v okolí Paříže

Pokud budete mít v Paříži více času, nepochybně se zájmem navštívíte zámek ve Versailles, který se stal symbolem velikosti krále Slunce, Ludvíka XIV. Milovníci přírody se jistě rádi projdou v zahradách, které zámek Versailles obklopují, nebo zavítají do Lucemburské zahrady či Boloňského lesíka. Obdivovatelé moderní architektury zatají dech při procházce po La Défense, čtvrti plné supermoderních staveb a mrakodrapů, které dominuje La Grande Arche, úchvatná kostka o hraně dlouhé 110 metrů.

Obyvatelé Francie jsou známí labužníci, takže by byl určitě hřích nevěnovat při pobytu v Paříži alespoň jeden večer chutné večeři v některé z romantických restaurací. Zapomeňte na chvíli na běhání po památkách a se sklenkou vína v ruce vyčkejte, než vám úslužný číšník přinese další chod složený ze samých delikates.

Pařížané rovněž holdují sportu, takže o víkendech je část nábřeží Seiny vyhrazena jen pro jezdce na kolečkových bruslích. Pokud spíše než aktivní pohyb upřednostňujete sport pasivní, možná se do Paříže vypravíte sledovat tenisový turnaj French Open na kurtech Roland Garros, nebo navštívíte stadion Parc des Princes, kde zhlédnete napínavý zápas fotbalistů Paris Saint–Germain. Místem reprezentačních zápasů francouzských fotbalistů a ragbistů je supermoderní Stade de France, který by také neměl uniknout vaší pozornosti. Velmi silným zážitkem bude určitě i sledování závěrečného spurtu Tour de France, který tradičně probíhá na Champs Elysées.


Paříž - Doprava

Paříž disponuje dvěma velkými mezinárodními letišti, Orly a Charles de Gaulle.

Grande Arche ve čtvrti La Défense

Grande Arche ve čtvrti La Défense

Letiště Orly, ležící jižně od Paříže, má dva terminály. Pro dopravu do centra města můžeme z nabízených možností hromadné dopravy zvolit buď příměstský vlak nebo autobus. Vlak, zajišťující bezplatný přesun mezi oběma terminály a přestupní stanicí na vlakovou příměstskou linku, se jmenuje Orlyval. Cesta příměstským vlakem do centra vás vyjde na 9,85 EUR, pokud však nevládnete francouzštinou, je třeba se při nakupování lístků obrnit trpělivostí. Další možností, která je aktuální zejména při občasných stávkách zaměstnanců pařížské hromadné dopravy, je jízda taxi. Počítejte s tím, že cesta taxíkem z Orly do centra vás učiní lehčím zhruba o 35 EUR.

Charles de Gaulle, nejmodernější pařížské letiště, známé rovněž pod názvem Roissy, leží severovýchodním směrem od města. Francouzi jsou známí tím, že si příliš nelibují v řádu a pravidlech, takže při pohybu po tomto letišti budete muset prokázat dostatek tolerance, velkorysosti a schopnosti improvizace. Připravte se, že zboží prodávané na letišti vyjde dost draho a rovněž těžko najdete lavičku, na kterou by se bylo možné posadit a trochu si odpočinout. K transportu mezi letištními terminály slouží bezplatný vlak CDGVAL. Ke spojení s centrem města je nejlepší použít příměstské vlaky, jedna jízda přijde na 8,50 EUR a trvá zhruba 40 minut. Dalšími možnostmi jsou autobusová doprava anebo taxi, které vyjde do centra zhruba na 50 EUR. Jste-li zvyklí cestovat po vlastní ose, půjčte si přímo na letišti vůz od jedné z mezinárodních autopůjčoven.


Paříž - Ubytování

Bazilika Sacré-Coeur

Bazilika Sacré-Coeur

Paříž nabízí širokou škálu možností ubytování, od luxusních hotelů, přes sympatické menší hotýlky, až po levné hostely. Noc v jednolůžkovém pokoji pětihvězdičkového hotelu v centru města si může vyžádat i 600 EUR. Pokud patříte mezi méně zhýčkané cestovatele a svoje peníze v Paříži raději utratíte jinak než za postel v přepychovém hotelu, jistě nepohrdnete hotýlkem v nádherné lokalitě, i když trochu stranou centra. Například jednolůžkový pokoj v dvouhvězdičkovém hotelu na Sacre Coeur vás přijde zhruba na 80 EUR. Nejlevnější ubytování v Paříži nabízejí hostely, jedna noc ve společném pokoji se zde dá sehnat za cenu již od 25 EUR.

 
Publikováno: 22.12.2010
Aktualizováno: 18.02.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Paříž

26.05.2016 16:07 Laďa
---.imos.cz

Nezlobte se, ale nevím co je na tom článku perfektní.Připadá mi to opsáno z turistického průvodce.Divím se, že nikde se nezmiňujete o katedrále Saint Denis, kde jsou hrobky všech francouzských králů od 5-tého století.

27.07.2015 15:39 Vlastik
195.113.183---

V Paříži jsem byl poprvé letos na jaře (2015) a i když jsem tam strávil 9 dní, nestihl jsem vše. A tak se tam znovu po pár měsících zase na několik dní vracím a už teď se moc těším. Je to nádherné město a každému doporučuju.

12.02.2015 17:51 nevím
---.zno.skynet.cz

Dá se říct že tento článek je dobrý ale asi bych to napsala stručněji v paříži je Eifellova věž ... ...atd... zajímám se o ni už léta ale všechno co jste sem napsali už vím...

23.05.2014 10:41 petr 12let
---.net.upcbroadband.cz

članek je moc dobry o franci se zajimam od 4.let libi se mi taky fotografie

12.06.2013 17:35 julie 9 let
---.mikronet.cz

JA MAM MOC RADA PARIS A FRANCII.ZAJIMAM SE O NI UZ OD 6 LET.TENHLE CLANEK JE HEZKY.MAM RADA EIFFELOVU VEZ.

23.05.2012 14:14 Mirek
---.nonstoponline.com

Dobry clanek, mohu-li, tak jeden tip na web o Parizi: www.paristep.com

05.01.2012 21:19 nina
---.net.upcbroadband.cz

články na jsou naprosto perfektní!!!

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist