Štrasburk (Francie)

Štrasburk

Ponts Couverts

Ponts Couverts

Hlavní město Alsaska se vzhledem ke své poloze za německými humny může pochlubit velmi zajímavou historií, v jejímž průběhu se častokrát přepisovaly hranice států a Štrasburk tak v různých dějinných údobích náležel jednou Francii, jindy zas Německu. V současné době sjednocující se Evropy je symbolický rámec Štrasburku coby svorníku mezi dvěma velkými národy, udávajícími hlavní kurz evropské politiky, vyjádřen vysokou koncentrací sídel institucí, jež svou činností tak či onak ovlivňují chod a směřování starého kontinentu.

Francie - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 7.8.2020 16:35

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://francie.tripzone.cz

Poloha

Poloha: východní Francie, region Alsasko, centrem protéká řeka Ill, východní částí města protéká Rýn, tvořící přírodní hranici mezi Francií a Německem

Souřadnice: 48° 35' SŠ, 7° 45' VD

Plocha: 222 km2


Obyvatelstvo

Populace: 440 264

Štrasburk - poloha na mapě

Štrasburk - Zajímavosti, památky

Katedrála Notre-Dame

Katedrála Notre-Dame

Štrasburkem si razí cestu několik klikatých ramen řeky Ill, vytvářejících nespočet zákoutí. Na ostrově Grande Ile se nachází historické centrum města, které vás uhrane svou krásou a vy se tím pádem jistě nebudete divit, že je zapsáno na seznamu UNESCO. Nejznámější štrasburskou památkou je gotická katedrála Notre-Dame, jeden z nejvyšších kostelů světa, jehož stavba začala v jedenáctém a skončila v patnáctém století. Katedrála ukrývá úchvatné vitráže a orloj. Hned vedle chrámu naleznete Musée de l'Oeuvre Notre-Dame, jehož nejvzácnějšími exponáty jsou originály soch a vitráží ze štrasburské katedrály. Na stejném náměstí jako muzeum stojí Palais des Rohan‎, barokní palác z osmnáctého století, ukrývající ve svých útrobách tři důležitá muzea - Musée Archéologique mapující úctyhodně dlouhé období od paleolitu do roku 800 našeho letopočtu, Musée des Arts Décoratifs zprostředkovávající návštěvníkům mimo jiné možnost nahlédnout do luxusně vybavených barokních, rokokových a empírových komnat a konečně Musée des Beaux Arts se sbírkou obrazů od středověku až po druhou polovinu devatenáctého století. Dalším pozoruhodným muzeem, ležícím již na druhé straně řeky mimo Grande Ile, je Musée Alsacien, sídlící ve třech budovách ze šestnáctého a sedmnáctého století, ve kterém se budete moci blíže seznámit s bohatou historií Alsaska. V takřka pohádkově působící oblasti Petite France, jež leží na jihu Grande Ile, vás čekají úzké uličky, hrázděné domky při březích řeky a barokní pískovcové stavby.

Evropský parlament, budova Louise Weisse

Evropský parlament, budova Louise Weisse

Kontrast k historickým stavbám v centru tvoří v severovýchodní části Štrasburku stojící hypermoderní budovy evropských institucí, mezi které patří například Evropský parlament a Palais de l'Europe, v němž sídlí Rada Evropy. Napětí a únavu vzniklou náročnou kancelářskou prací ze sebe mohou všichni evropští úředníci setřást v blízkém největším a nejstarším štrasburském parku jménem Parc de l'Orangerie, ve kterém nejen na bílé límečky, ale i na všechny další návštěvníky čeká malá zoologická zahrada a hřiště.


Štrasburk - Doprava

Vzdušný přístav Strasbourg Airport leží slabých 15 kilometrů jihozápadním směrem od centra, v katastru obce Entzheim. Na letišti jsou k dispozici dva bankomaty, WiFi připojení k internetu, bary, restaurace, obchody a autopůjčovny. Pro cestu do centra Štrasburku je optimální využít vlak, který jezdí zhruba každou čtvrthodinu. Jízda trvá necelých deset minut a za lístek zaplatíte 3,60 EUR. Do centra vás rovněž dovezou vozy taxislužby.


Štrasburk - Ubytování

Hrázděné domy podél řeky Ill

Hrázděné domy podél řeky Ill

V nejluxusnějším štrasburském pětihvězdičkovém hotelu se může cena za ubytování vyšplhat až k částce takřka 300 EUR na osobu za noc. To je však opravdový extrém, jinak se částka vyplacená za nocleh v exkluzivních čtyřhvězdičkových hotelech pohybuje kolem 200 EUR a v dvouhvězdičkovém hotelu seženete pokoj průměrně od 80 EUR za noc. Nejlevnější ubytování ve Štrasburku nabízejí skromněji zařízené hotely, ve kterých vás ubytují za 50 EUR na osobu za noc.

 
Publikováno: 22.12.2010
Aktualizováno: 18.02.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Štrasburk

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist