Francouzské Alpy (Francie)

Francouzské Alpy

Mont Blanc

Mont Blanc

Oblast francouzských Alp je místem, kam v průběhu zimní sezóny každoročně míří hordy natěšených vyznavačů lyžování toužících po tom nejlepším, co mohou evropská střediska nabídnout. Nikde však není psáno, že do Alp se musíte vypravit pouze v zimě a výhradně za lyžováním. Potenciál zaujmout cestovatele není časově omezen jen na období, kdy je velehorský masiv ukryt pod příkrovem sněhu, nýbrž trvá celoročně, jak potvrdí řada turistů, kteří si prošli rozmanitou alpskou krajinu v letních měsících.

Francie - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 7.8.2020 16:35

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://francie.tripzone.cz

Poloha

Poloha: východní a jihovýchodní Francie, při hranicích se Švýcarskem a Itálií, mezi nejznámější oblasti patří Tři údolí, Portes du Soleil, Paradiski, Espace Killy a Les Sybelles


Francouzské Alpy - Zajímavosti, památky

Annecy, Palais de l'Isle

Annecy, Palais de l'Isle

Rozlehlý alpský masiv zasahuje na území Francie do dvou regionů, Rhone-Alpes a Provence-Alpes-Cote d'Azur, nejvyšším vrcholem je na hranici s Itálií ležící Mont Blanc. Je známou věcí, že největším lákadlem, díky kterému francouzské Alpy každoročně přivábí nespočet sportovně založených cestovatelů, jsou úžasná střediska zimních sportů. Drtivá většina z nich vyhoví požadavkům i těch nejnáročnějších lyžařů a při jejich hodnocení lze uplatňovat nejpřísnější kritéria. Vynikající sněhové podmínky, upravené tratě vhodné pro lyžaře všech výkonnostních kategorií, technická vybavenost středisek i široká nabídka služeb nejen bezprostředně spojených se zimními sporty, ale i pestrá škála možností, kterak hodnotně trávit čas po návratu ze svahu – to vše je charakteristické pro rezorty francouzských Alp a karty pro příjemné prožití aktivní dovolené jsou tím pádem rozdány více než dobře. Největší lyžařskou oblastí nejen Francie, ale i celého starého kontinentu jsou gigantická Tři údolí (Les Trois Vallées), pyšnící se šesti sty kilometry propojených sjezdových tratí. Val Thorens, jeden z rezortů tvořících Tři údolí, je se svými 2 300 metry nad mořem nejvýše položeným evropským střediskem zimních sportů. Když není zrovna zima a alpské svahy (vyjma oblastí trvale pokrytých ledovcem) jsou sněhu prosté, poslouží členitý terén francouzských velehor plný vzácné květeny a ples s křišťálovou vodou všem vyznavačům turistiky, případně vodních sportů, jimž lze holdovat právě na velkých horských jezerech či v prudkých bystřinách stékajících z kopců do údolí.

Grenoble, lanovka

Grenoble, lanovka

V krajině francouzských Alp se nachází několik měst, která stojí za návštěvu, zmiňme se proto alespoň o dvou z nich. Zanedbáme-li přece jen trochu stranou ležící Lyon, největším francouzským městem v bezprostředním podhůří Alp je stopadesátitisícový Grenoble, který hostil v roce 1968 zimní olympijské hry. Grenoble je významným univerzitním městem a právě početné řady studentstva mu propůjčují dynamičnost. Díky své poloze je město na soutoku řek Isére a Drac vhodným výchozím bodem pro turisty směřující do Alp jak za lyžováním, tak za turistikou. Na vršku nad městem dřepí La Bastille, pozůstatek opevnění, ke které vede kabinková lanovka Les Bulles. Grenoble se může pochlubit mnoha muzei; bohaté sbírky Musée de Grenoble obsahují umělecká díla od dob starověkého Egypta až po dvacáté století a Muséum d'histoire naturelle nechává originálním způsobem nahlédnout do tajů přírody.

Annecy leží na březích stejnojmenného jezera Lac d'Annecy a jeho osud byl v historii úzce spjat s blízkou Ženevou, jež se nachází necelých 40 kilometrů severním směrem. Z turistického hlediska je zajímavé především historické centrum a v něm stojící Palais de l'Isle, který byl postaven ve dvanáctém století a v současnosti slouží jako muzeum. Za stejným účelem je dnes využíván hrad Chateau d'Annecy. Ze sakrálních staveb připomeňme Cathédrale Saint-Pierre d'Annecy. Až budete mít dost centra města, vyrazte na procházku podél jezera, případně vyzkoušejte některý z vodních sportů.

 
Publikováno: 22.12.2010
Aktualizováno: 15.02.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Francouzské Alpy

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist