Lyon (Francie)

Lyon

Město za soumraku

Město za soumraku

Hlavní město regionu Rhone-Alpes leží zhruba v polovině cesty mezi Paříží a Marseille, pokud tedy poznáváte Francii za volantem automobilu a přesouváte se z metropole do jižních oblastí země, například na Azurové pobřeží, vaše cesta velmi pravděpodobně povede kolem Lyonu. Využijte proto výhodné polohy v blízkosti důležitého dálničního tahu a bez váhání zařaďte Lyon do svého itineráře, například z toho důvodu, že metropole oblasti Rhone-Alpes je známá jako gurmánské nebe. V celé Francii byste vyjma Paříže nenašli město, které by se mohlo pochlubit tolika restauracemi oceněnými michelinskou hvězdou, jako právě Lyon. Popis některých z mnoha dalších předností města na soutoku řek Rhone a Saone vám předkládají následující řádky textu.

Francie - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 7.8.2020 16:35

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://francie.tripzone.cz

Poloha

Poloha: východní část střední Francie, region Rhone-Alpes, město leží na soutoku řek Rhone a Saone

Souřadnice: 45° 46' SŠ, 4° 51' VD

Plocha: 954 km2


Obyvatelstvo

Populace: 1 348 832

Lyon - poloha na mapě

Lyon - Zajímavosti, památky

Při pohledu na mapu Francie si uvědomíme, že Lyon se díky své poloze může stát vítanou zastávkou nejen pro cestovatele putující oběma směry na trase PařížAzurové pobřeží, ale rovněž může posloužit jako potenciální výchozí bod všem návštěvníkům další oblíbené turistické oblasti země galského kohouta, kterou jsou francouzské Alpy. Vždyť cesta autem z Lyonu na úpatí lyžaři zbožňovaných velehor zabere pouhé dvě hodiny. Nechejme však nyní blízké velehory na pokoji a zaměřme se přímo na Lyon.

Římské divadlo ve čtvrti Fourvière

Římské divadlo ve čtvrti Fourvière

Čtvrť Fourviére se nachází ve středu města na pahorku vybíhajícím od západního břehu řeky Saone. Právě zde můžeme pozorovat památky z dob prvního století před naším letopočtem, kdy tu Římané založili město Lugdunum. Nejvýznamnější zachovalou stavbou z časů římských zakladatelů je amfiteátr. Na vršku Fourfiére stojí i Basilique Notre-Dame de Fourviére postavená v devatenáctém století, jež tvoří dominantu celého města, viditelnou takřka odevšad. Pro cestu na pahorek využijte pozemní lanovku, která je v provozu již od devatenáctého století.

Až se pokocháte krásami vrchu Fourfiére, sestupte směrem k řece do čtvrti Vieux Lyon, tedy Starý Lyon. Skutečnost, že zde můžeme obdivovat největší přehlídku zachovalých renezančních staveb ve Francii má na svědomí urbanistický rozvoj (dnešními slovy bychom mohli hovořit o „developerském boomu“), který byl od patnáctého století v Lyonu možný díky rostoucímu průmyslu, jehož páteř tvořilo především zpracování hedvábí. Už tak dost hustá síť křivolakých uliček se stává ještě nepřehlednější díky traboules. Tyto úzké pasáže procházejí jednotlivými domy Starého Lyonu a jsou jedním z jeho charakteristických znaků. Nejvýznamnější sakrální stavbou čtvrti Vieux Lyon je katedrála sv. Jana, jejíž stavba probíhala od dvanáctého do patnáctého století a tím pádem se v ní mísí prvky románské architektury s gotickou.

Severně od čtvrti Vieux Lyon leží na pahorku Croix-Rousse stejnojmenná čtvrť, jež byla od devatenáctého století místem, kde žili a vydělávali si na živobytí dělníci pracující v hedvábném průmyslu. Minulosti hedvábného proletariátu je věnováno Maison des Canuts, představující produkty a tradiční postupy výroby a zpracování hedvábí.

Lyonská opera

Lyonská opera

Na jih od Croix-Rousse, vklíněna mezi řeky Rhone a Saone, se nachází rušná čtvrť Presqu'ile. Nalezneme zde například radnici, neboli Hotel de Ville, budovu ze sedmnáctého století. Naproti radnici, tedy rovněž na náměstí Place de la Comédie, stojí jedinečná budova lyonské opery. Musée des Beaux-Arts, jež s radnicí sousedí na jejím opačném konci, shromažďuje exempláře výtvarného umění od dob starověkého Řecka až do druhé poloviny dvacátého století. Třída Rue du Président Edouard Herriot je adresou, na které sídlí luxusní butiky jako Cartier a Hermés.

Závěrem ještě zmiňme, že Lyonu patří nezastupitelné místo v dějinách stříbrného plátna, neboť právě zde natočili bratři Lumiérové první, ani ne minutový snímek. Na začátky filmu můžete zavzpomínat v Museé Lumiére. Významnost hlavního města regionu Rhone-Alpes potvrzuje i fakt, že zde sídlí řada důležitých organizací. Do Lyonu se kupříkladu jistě nevydá mezinárodně hledaný zločinec - ledaže by se řídil heslem „pod svícnem bývá tma“ - nachází se zde totiž ředitelství Interpolu.


Lyon - Doprava

Lyonské letiště se na počest slavného spisovatele, letce a lyonského rodáka jmenuje Lyon – Saint Exupéry Airport a leží zhruba dvacet kilometrů východně od centra. Disponuje dvěma terminály, mezi nimiž je vzhledem k jejich blízkosti optimální se pohybovat chůzí. V letištních budovách můžete počítat s obchody, restauracemi, bary, bankomaty a WiFi připojením k internetu. Na Lyon – Saint Exupéry Airport rovněž své služby nabízejí všechny osvědčené autopůjčovny. Pokud jde o hromadnou dopravu, spojení vzdušného přístavu s centrem města zajišťují autobusy Satobus. Cesta zabere průměrně 40 minut a jednosměrná jízdenka vás přijde na 8,90 EUR, při zakoupení zpáteční zaplatíte 15,90 EUR. Za taxi dáte kolem 50 EUR.


Lyon - Ubytování

Budovy v centru města

Budovy v centru města

V nejluxusnějších a tím pádem nejdražších lyonských hotelech se může cena zaplacená za nocleh přehoupnout přes 200 EUR na osobu. Dvou až tříhvězdičkový hotel v blízkosti centra seženete za cenu od 90 EUR. Kroky turistů hledajících nejlevnější ubytování v Lyonu budou pravděpodobně směřovat do některého ze skromněji zařízených hotelů, kde vás nechají přespat za 40 EUR.


 
Publikováno: 22.12.2010
Aktualizováno: 15.02.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Lyon

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist